Zbrodnia i kara

„Zbrodnia i kara” to powieść rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego. Po raz pierwszy ukazała się w 1866 roku w dwunastu comiesięcznych odcinkach w pewnym dzienniku literackim. Później ukazał się w jednym tomie. Pewną ciekawostką jest fakt, iż jest to druga z pełnometrażowych powieści Dostojewskiego po powrocie z 5-letniego wygnania na Syberię. ”Zbrodnia i kara” to pierwsza wielka powieść w jego „dojrzałym” okresie pisarskim.

Ponadczasowa lektura dostępna teraz jako ebook

„Zbrodnia i kara” skupia się na psychicznych i moralnych dylematach Rodiona Raskolnikowa, zubożałego studenta z Sankt Petersburga, który formułuje plan zabicia pozbawionej skrupułów lichwiarki, ponieważ potrzebuje pieniędzy, a w kobiecie widzi przyczynę swojej biedy i nieszczęścia. Przed zabójstwem Raskolnikow wierzy, że za pieniądze mógłby wyzwolić się z ubóstwa i dokonać wielkich czynów, ale zamęt, wahanie i przypadek niweczą jego plan moralnie uzasadnionego zabójstwa.

Głównym bohaterem powieści jest Rodion Raskolnikov, czyli były student prawa, który żyje w skrajnym ubóstwie w małym, wynajętym pokoju w Sankt Petersburgu. Uważa, że jest w tak beznadziejnej sytuacji, że opracował plan rabunku i zamordowania starej lichwiarki, Alony Iwanownej. Raskolnikow wciąż zastanawia się nad planem, ale poznaje Siemiona Zacharowicza Marmeladowa, pijaka, który niedawno przepił majątek swojej rodziny. Marmeladow opowiada o swojej nastoletniej córce – Sonii, która zdecydowała się zostać prostytutką, aby utrzymać rodzinę. Raskolnikow otrzymuje również list od matki, w którym opowiada o jej zbliżającej się wizycie w Sankt Petersburgu i opisuje problemy jego siostry Duni, która pracuje jako guwernantka. Matka również informuje go, że siostra, aby uciec od swojej beznadziejnej sytuacji i z nadzieją na pomoc bratu, Dunia zdecydowała się wyjść za mąż za zamożnego opiekuna. Raskolnikow jest wewnętrznie wściekły na jej ofiarę, czując, że jest to samo, do czego Sonia została w pewien sposób zmuszona.

Zachwycająca opowieść, do której chce się wracać

W „Zbrodni i karze” Dostojewski łączy osobowość swojego głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa, z nowymi antyradzieckimi tematami ideologicznymi. Główny wątek stanowi bowiem morderstwo w wyniku „ideologicznego zatrucia”. Autor przedstawia również wszystkie katastrofalne konsekwencje moralne i psychiczne, które wynikają z morderstwa. Aspekty psychologicznych rozterek Raskolnikowa znajdują się w centrum uwagi i starannie przeplatane są z ideami leżącymi u podstaw jego transgresji. Warto zaznaczyć, że każda inna cecha powieści oświetla niepokojący dylemat, w który Raskolnikow zostaje uwikłany.

Z innego punktu widzenia natomiast fabuła powieści jest kolejną wariacją konwencjonalnego dziewiętnastowiecznego tematu: niewinny młody prowincjał pragnie szukać szczęścia w stolicy, gdzie ulega pokusom wielkiego miasta i traci wszelkie ślady dawnej świeżości i czystości.

Szkolna lektura w mobi i epub

Książka jest godna polecenia, nie tylko dla tych, którzy są do tego zmuszeni przez polonistów. Zawiera w sobie niepowtarzalną lekcję, którą każdy z nas powinien odrobić. Te uniwersalne wartości, jak godność ludzka i moralność powinny być wyznacznikiem naszych działań w życiu. Zachęcam do sięgnięcia po książkę Fiodora Dostojewskiego, nie tylko z uwagi na to, że uważana jest za powieść klasyczną i po prostu trzeba ją przeczytać.