Imię róży

Imię róży to debiutancka powieść włoskiego autora Umberto Eco z 1980 roku. Jest to historyczna opowieść o tajemniczym morderstwie, osadzona we włoskim klasztorze w 1327 roku; tajemnica intelektualna, łącząca semiotykę z fikcją, analizę biblijną, studia średniowieczne i teorię literacką.

kadr z ekranizacji ksiazki

Powieść odniosła wielki sukces, ponieważ sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie, stając się jedną z najlepiej sprzedających się książek, jakie kiedykolwiek ukazały się na świecie. Otrzymała również wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień.

Powieść unikatowa, jedyna w swoim rodzaju

Eco był profesorem semiotyki, który w swoich powieściach stosował techniki metanarracji, częściowej fikcji i językowej niejednoznaczności. Dzięki temu tworzył świat wzbogacony o wiele warstw znaczeń.

W 1327 r. franciszkanin William z Baskerville i Adso z Melk -nowicjusz benedyktyński, podróżujący pod jego opieką, przybyli do klasztoru benedyktynów w północnych Włoszech, aby wziąć udział w synodzie teologicznym. Jednak w klasztorze spokojne życie mnichów zakłóca śmierć Adelmo z Otranto, iluminatora uwielbianego za jego ilustracje. Adelmo był biegłym w sztuce komiksowej, szczególnie w sprawach religijnych. William, na prośbę opata klasztoru, ma za zadanie wyjaśnić tajemniczą śmierć mnicha.

Rozwiązanie tajemnicy morderstwa zależy od treści zagubionej książki Arystotelesa. Poprzez motyw tej zagubionej książki, która mogła symbolizować niebohatera i sceptyka, Eco również trochę ironicznie apeluje o tolerancję i opowiada się przeciwko dogmatycznym lub samowystarczalnym prawdom metafizycznym.

Tajemnica obraca się wokół biblioteki klasztornej, znajdującej się w wieży obronnej. Obiekt ten ma trzy piętra – parter zawiera kuchnię i refektarz, pierwsze piętro skryptorium, a ostatnie jest zajęte przez bibliotekę. Dwa dolne piętra są otwarte dla wszystkich, ale tylko bibliotekarz może wejść na ostatnie. W skryptorium prowadzony jest katalog książek, w którym mnisi czytają i kopiują rękopisy. Mnich, który chciałby przeczytać książkę, wysyła prośbę do bibliotekarza, który, kiedy uznaje prośbę za uzasadnioną, przynosi książkę do skryptorium. Trzeba podkreślić, że biblioteka ma wreszcie postać labiryntu, którego tajemnicę zna tylko bibliotekarz i asystent bibliotekarza.

Dla słuchaczy dostępny także audiobook

Książka, która wzrusza i oczarowuje

Imię róży zostało opisane jako dzieło postmodernistyczne. Cytat w powieści „książki zawsze mówią o innych książkach, a każda historia opowiada historię, która już została opowiedziana” nawiązuje do postmodernistycznej idei, zgodnie z którą wszystkie teksty stale odnoszą się do innych tekstów, a nie do rzeczywistości zewnętrznej, jednocześnie odwołując się do średniowiecznego przekonania, że ciągłe cytowanie książek jest nieodłącznie związane z pisaniem nowych opowieści. Powieść kończy się ironią: jak wyjaśnia Eco w Postscriptum do imienia i nazwiska róży, „bardzo niewiele jest odkryte, a detektyw jest uszkodzony”. Po odkryciu centralnej tajemnicy, częściowo przez przypadek i błąd, William z Baskerville z zmęczeniem stwierdza, że „nie było wzoru”. Tak więc Eco odwraca niemal do góry nogami modernistyczne dążenie do ostateczności, pewności i znaczenia, pozostawiając całą fabułę częściowo przypadkową i prawdopodobnie bez znaczenia.

Niesamowita książka dostępna również jako ebook!

Dużo uwagi poświęcono również tytułowi powieści. Umberto Eco przyznał się, że jego zamiarem było znalezienie „całkowicie neutralnego tytułu”. W jednej z wersji opowieści odnośnie wyboru tytułu, podkreśla się, że kiedy autor skończył pisać powieść szybko zaproponował około dziesięciu tytułów i poprosił kilku przyjaciół, aby wybrali jeden z nich. Wybrali właśnie Imię Róży. W innej wersji opowieści Eco chciał neutralnego tytułu Adso z Melku, ale został on zawetowany przez jego wydawcę, a następnie autor podkreślił, że tytuł Imię róży „przyszedł do mnie praktycznie przypadkowo”. W Postscriptum powieści Umberto Eco twierdzi, że wybrał taki tytuł „ponieważ róża jest postacią symboliczną tak bogatą w znaczenia, że do tej pory nie ma ona prawie żadnego znaczenia”.