Jo Nesbo – Pierwszy śnieg

Często czytelnicy i nie tylko zadają sobie pytanie o to, jakiego rodzaju problemy powinna poruszać fikcja kryminalna? Jeśli uważasz, że odpowiedzialność osobista, załamania w państwie opiekuńczym i problemy rodzicielstwa są dobrymi podstawami dla powieści kryminalnej, to sięgnij po Jo Nesbø. Wszystkie te (i wiele, wiele więcej) są wtłoczone w jego ważnej książce – Pierwszy śnieg.

Pierwszy śnieg Jo Nesbo jest czwartą książką o najlepszym detektywu Oslo, Harrym Hole’u chociaż równie trzymająca w napięciu jak pozostałe części. Książka posiada wszystkie niezbędne elementy thrillera: złożonego bohatera w centrum, równie złożonego złoczyńcę oraz galerię drugoplanowych bohaterów.

Fabuła, która sprawia że jesteś częścią książki

Jeśli jednak masz ochotę na mocne narracje o niestrudzonej, toczącej się walce, cóż… Jo Nesbø jet odpowiedzią na Twoje potrzeby. To, że Nesbø potrafi połączyć niezwykłą charyzmę najlepszych gawędziarzy z żywym i inteligentnym zaangażowaniem w sprawy społeczne, może być powodem, dla którego Nesbø kształtuje się na kolejną wielką sławę w skandynawskiej powieści kryminalnej.

Pierwszy śnieg to z pewnością najbardziej niepokojąca książka Nesbø ze wszystkich, które do tej pory napisał.
W zwykłą listopadową noc w Oslo zaczyna padać śnieg. Młody chłopiec budzi i dowiaduje się, że jego matka zniknęła. Szukając jej, odkrywa mokre ślady na schodach. Z coraz większym przerażeniem patrzy przez okno i widzi bałwana w świetle księżyca, z czarnymi oczami ustawionymi tak, aby patrzeć w okno sypialni. Na szyi znajduje się różowa chusta – chusta matki.

niesamowity ebook pierwszy snieg

W powieści główny bohater – Harry Hole ma do czynienia z dwoma problemami. Pierwszym – nową partnerką, Katrine Bratt – kobietą, która szybko pokazuje, co potrafi. Głównym problemem Harry’ego jest jednak anonimowy list, który otrzymał, podpisany „Snowman”. Matki i żony zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, często w dniu, w którym śnieg zaczyna padać. Kilka dni później dokonuje się makabrycznego odkrycia – odcięta głowa kobiety umieszczona na szczycie bałwana.

Mocny i niebanalny kryminał do sprawdzenia w formacie epub i mobi

Nesbo w swojej opowieści daje czytelnikom niesamowitą atmosferę miast dzięki obserwacjom Hole. Czytelnik otrzymuje zatem ukazanie życia w Oslo i warto podkreślić, że jest to jedno z osiągnięć książki. Nesbo ma doskonałe wyczucie szczegółów i wie, jak uczynić niektóre szczegóły istotnymi, a inne pominąć. Można powiedzieć, że w rzeczywistości Nesbo jest czarodziejem pisóra, który ze spokojem wyjmuje po jednym asie z rękawa za drugim.
Mimo, że książka rozpoczyna się w 1980 roku, większość historii rozgrywa sie jednak we współczesności. Harry Hole przeszedł szkolenie FBI, dzięki temu ma większą wiedzę, jak znajdować seryjnych zabójców.

Zabójcą, z którym się musi zmierzyć jest Snowman, z racji tego, że buduje bałwana w pobliżu domów swoich przyszłych ofiar. Od czasu do czasu część bałwana zastępowana jest jakąś częścią ludzką – na przykład głową. To, że Pierwszy śnieg daje nam napięcie i prawdziwą galerię zapadających w pamięć podejrzanych sprawia, że jest to świetna lektura. Na pewno Ci, którzy po nią sięgną nie będą rozczarowani.