Papierowe miasta

Quentin mieszka obok Margo, niesamowitej, tętniącej życiem, niegodziwie wyrafinowanej nastolatki z jego miasta, w której zakochał się od czasów, gdy uczęszczał do szkoły podstawowej. Ale w liceum dziewczyna przeważnie go ignorowała. Na kilka tygodni przed ukończeniem studiów pojawia się w jego oknie, proponując mu ekscytującą, nocną wyprawę, aby zemścić się na swoim byłym chłopaku. Margo po tej nocy niespodziewanie znika. Nie zostawia żadnej wiadomości nawet własnym rodzicom. Obawiając się, że dziewczyna mogła popełnić samobójstwo, Quentin obsesyjnie poszukuje wskazówek, ponieważ uważa, że zostawiła je dla niego, by ją z łatwością odnalazł. Do poszukiwań dołączają także jego najbliżsi przyjaciele.

kup ksiazke w pdf

Istotne tematy przedstawione w bardzo głęboki sposób

Kluczem do sukcesu Johna Green’a są żywe i wciągające postacie z jego książek, zarówno główne, jak i drugoplanowe. W swojej książce Green tworzy bardzo przemyślaną opowieść o inteligentnych, ale zarazem bezmyślnych licealistach, którzy próbują dowiedzieć się o dziewczętach, miłości i życiu, zmagając się z kryzysem i podróżą samochodem. Margo jest niejako niewidoczna w większej części książki, a Quentin obsesyjnie próbuje dowiedzieć się, co się z nią stało. Pozytywnym aspektem są także jego wspierający przyjaciele, którzy zapewniają czytelnikowi poczucie humoru i czystej radości życia. Dzięki temu powstaje atmosfera, która sprawia, że książka zabawna i przemyślana.

Dwoje najlepszych przyjaciół Quentina to bohaterowie nietuzinkowi. Ben ma obsesję na punkcie imprez, jest zachwycony randkowaniem. Radar natomiast jest fanatycznym redaktorem portalu przypominającego Wikipedię, a jego rodzice mają drugą co do wielkości na świecie kolekcję czarnych Mikołajów. Razem z Quentinem to całkiem słodka grupa nastolatków, a czytelnicy będą się dobrze bawić w trakcie ich podróży i wzajemnych przekomarzanek.

W tej książce możemy odnaleźć tak wiele dobrych rzeczy. Bohaterowie są wspaniali, każdy z nich z osobna i wszyscy razem. Poczynając od tych, którzy rzadko pojawiają się na scenie, a na głównych bohaterach kończąc. Tajemnica tego, co stało się z Margo, jest niezwykle wciągająca. To, czego się o niej uczysz w miarę rozwoju książki sprawia, że staje się ona coraz bardziej realna.

Książka w lekkim, zabawnym i błyskotliwym stylu

Wydaje się, że jednym z ważniejszych tematów tej książki był pomysł, że ludzie mają tendencję do przyjmowania założeń na temat innych ludzi, do oceniania ich – w tym tych, których powinniśmy znać najlepiej. Bez wątpienia jest to cenna lekcja dla docelowej grupy czytelników.

Akcja w powieści jest niebywale szybka. Jest to za sprawą przede wszystkim tempa powieści, kolejności wydarzeń, które po sobie następują. Ten aspekt książki jest zdecydowanie na plus.

Kup ebook i zostań nowym fanem autora

Trzeba podkreślić, że John Green jest wielkim pisarzem, a jego książka Papierowe miasta zasługuje na szczególne uznanie. Książka pomimo tego, że jest przeznaczona dla młodzieży (przynajmniej w pierwotnym założeniu), to wydaje się, że jednak każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Nie bez kozery trzeba podkreślić, że książka wciąga już od pierwszej strony i nie pozwala się oderwać. Jest to świetna lektura na każdą porę roku i o każdej porze dnia.