Labirynt duchów

Od książki nie sposób się oderwać. Czytelnik z zapartym tchem śledzi wydarzenia rozgrywające się na kolejnych stronach, dając się ponieść mrocznej, głębokiej, ale zarazem tajemniczej i baśniowej powieści hiszpańskiego pisarza.  Labirynt Duchów to nie tylko piękne zwieńczenie cyklu Cmentarza Zapomnianych Książek. To również najlepsza część tej serii i prawdopodobnie najlepsza powieść w twórczości autora.

baner książki - ebooka

Warto zaznaczyć, że jest to przede wszystkim wspaniała historia.

Labirynt duchów różni się od poprzednich książek. Pierwsze trzy części przedstawiały nam stosunkowo prostą, jednopiętrową historię, z których każda była częścią większej opowieści. W Labiryncie Duchów każdy z tych motywów powraca, a na dodatek pojawia się właściwa fabuła książki – historia Alicji Gris i tajemnicze zniknięcie znanego czytelnikom ministra Vallsa.

Książka podzielona jest na kilka części, a historia rozgrywa się w różnych okresach, zarówno w Madrycie, jak i Barcelonie. Wracamy do starych przyjaciół i wrogów, poznajemy nowe postacie i odkrywamy kilka prawd dotyczących tajemnic poprzednich części.

Jakby tego było mało, na kartach jednej z powieści w końcu dowiadujemy się czegoś więcej o przeszłości Fermina, o tajemniczym pisarzu Caraxie i wreszcie poznajemy prawdę o śmierci matki Daniela Sempere.
Aczkolwiek na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak wiele wątków rozrzuci czytelnika, Zafon zdołał je jednak na tyle umiejętnie spisać, że wszystko jest jedną spójną całością. To niesamowite, bo Labirynt Duchów jest jednocześnie spójny z niezależną historią (dla tych, którzy nie czytali innych książek z serii) i dla tych, którzy czekali na ukoronowanie tetralogii. Prawdziwe arcydzieło.

Posępne zaułki Barcelony dostępne w ebooku

Carlos Ruiz Zafon starannie balansuje pomiędzy wieloma gatunkami literackimi i przez to nie można jasno sklasyfikować Labiryntu Duchów. To świetny przykład tzw. literatury medium – nie jest to już powieść lekka, ale nie jest to jeszcze ciężka literatura liryczna. Zafon napisał powieść, która spodoba się zarówno krytykom, jak i czytelnikom.

Z jednej strony mamy tu piękny język, bogate tło historyczne i wspaniały, wiarygodny klimat, a z drugiej strony historię, która trzyma w napięciu i postaci, do których łatwo czytelnik się przywyczaja. Labirynt Duchów nosi ślady mrocznej, ciężkiej historii kryminalnej. Jest to intryga zawiła, dobrze ustrukturyzowana, której nie wstydziliby się mistrzowie gatunku. Jest to jednocześnie poruszająca powieść moralna o trudnych losach rodziny Sempere i osób związanych z Cmentarzem Zapomnianych Książek.

Gęsta, wciągająca atmosfera

Przeplatające się wątki i epilog wyraźnie pokazują, że cały cykl Zafona jest w rzeczywistości opowieścią znajdującą się w większej opowieści. Albo raczej opowieść o opowieści, w której ukrywają się mniejsze historie. Nic dziwnego, że musieliśmy czekać pięć lat na Labirynt Duchów. Tajemnica, z jaką Zafon utkał tę opowieść, w pełni uzasadnia długi czas tworzenia powieści. Książka jest ostatnią częścią serii, która bez wątpienia pozostawia wyraźne ślady. Nie da się jej wyrzucić z umysłu długo po przewróceniu ostatniej strony i tym samym daje do myślenia.

Labirynt Duchów jest książką, w której leży magia. Każda z powieści Carlosa Ruiza Zafona ma niejako baśniowy charakter. I choć w Labiryncie Duchów nie ma mowy o zaklęciach, to dzięki swojemu klimatowi, wiarygodnym postaciom i wszechobecnej atmosferze tajemnicy książka robi magiczne wrażenie.

Niesamowicie wciągająca i niezapomniana

Zafon doskonale ubiera całą historię w słowa, co czytelnicy niezwykle czują oraz to, że książki mają w sobie zaklęcie, którego na próżno szukac w innych dziełach kultury.

Labirytnt duchów nie jest jednak książką dla każdego. Z pewnością nie jest to dobra propozycja dla tych, którzy szukają łatwej i szybkiej lektury. Jest to książka o ogromnej objętości, która pomimo schludnej konstrukcji zmusza do naprężenia zwojów mózgowych i wnikliwej analizy.