Opowieść podręcznej

Opowieść podręcznej jest dystopijną powieścią kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood, wydaną w 1985 roku. Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Nowej Anglii, w totalitarnej gospodarce, która obaliła rząd Stanów Zjednoczonych. Powieść koncentruje się na podróży bezimiennej dziewczyny, której nazwisko wywodzi się z zaborczej formy „Freda”; służebnice nie mogą używać swoich imion i nazwisk. Zamiast tego otrzymują męskie imiona, które są odpowiednikiem imienia ich pana, któremu służą.

opowiesc podrecznej ebook do pobrania

Wzruszająca – jedna z tych, które czyta się więcej niż raz

Opowieść podręcznej zgłębia temat kobiet podporządkowanych mizoginizmowi w społeczeństwie patriarchalnym oraz różnym środkom, za pomocą których kobiety te starają się zdobyć wolność i niezależność.

Poczynając od inscenizowanego ataku, który zabija prezydenta i większość Kongresu, fundamentalistyczny ruch chrześcijańskich rekonstrukcjonistów, nazywający siebie „synami Jakuba”, rozpoczyna rewolucję i zawiesza konstytucję Stanów Zjednoczonych pod pretekstem przywrócenia porządku. Szybko usuwają oni prawa kobiet. Nowy reżim, Republika Gilejska, szybko umacnia swoją władzę, w tym przejmuje wszystkie istniejące wcześniej grupy religijne, w tym chrześcijaństwo. Jednocześnie reorganizuje społeczeństwo według nowego zmilitaryzowanego, hierarchicznego modelu starotestamentowego fanatyzmu społecznego i religijnego wśród nowopowstałych klas społecznych. W tym społeczeństwie prawa człowieka są poważnie ograniczone, a praw kobiet jakby nie było. Powstają nowe porządki. Na przykład kobietom zabrania się czytania, a każda osoba złapana na czynach homoseksualnych zostaje powieszona za „zdradę płci”.

Freda jest zarazem główną bohaterką, jak i narratorką. Kiedy Gilead został założony, nazwano ją „kobietą chętną”, ponieważ wyszła za mąż za rozwiedzionego mężczyznę. Wszystkie rozwody zostały unieważnione przez nowy rząd, co oznacza, że jej mąż jest nadal uważany za żonatego z pierwszą żoną, natomiast Freda za cudzołożnicę. Kiedy próbuje uciec z Gileadu, zostaje oddzielona od męża i córki. Należy do pierwszego pokolenia kobiet Gilead, które pamiętają czasy przedwojenne. Uważana za płodną, została umieszczona jako służebnica w domu dowódcy Fred’a Waterforda i jego żony Sereny Joy, aby urodzić dla nich dziecko.

Książka dziwna i jednocześnie porażająca

Powieść rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości z fundamentalistyczną teologią rządzącą terytorium Stanów Zjednoczonych, a obecnie Republiki Gileadu. Jednostki są podzielone na kategorie i ubrane zgodnie z ich funkcjami społecznymi. Złożone prawa przepychu odgrywają kluczową rolę w narzucaniu kontroli społecznej w nowym społeczeństwie i służą rozróżnianiu ludzi według płci, zawodu i kasty.

Książka jest niezwykle ciekawą opowieścią o młodej kobiecie, która zostaje postawiona w bardzo trudnej dla niej rzeczywistości. Czytelnik ma wrażenie, że opisywany w powieści świat nie jest realny, że to tylko fikcja literacka i wybujała wyobraźnia autorki. Warto podkreślić, że jednak jest to powieść, która niesie ze sobą pewne przesłanie, uniwersalne i łatwo rozpoznawalne dla każdego.

Powieść Margaret Atwood jest niezwykła w swojej prostocie i z pewnością na długo pozostaje w pamięci czytelników.