Sekretne życie drzew

Filozofowie często zadają się pytanie, czy istnieje różnica pomiędzy życiem, a życiem naprawdę ? Z pewnością język sugeruje, że tak. Być „tylko” życiem, to być biernym i stopniowo zmierzać do śmierci. Natomiast być żywym, to być przepełnionym świadomością, jak wtedy, gdy mówimy, że „jesteśmy żywi” w kontekście chociażby spełniania marzeń. Istoty ludzkie żyją, także zwierzęta, a nawet kiedyś bogowie. Wierzymy, że nasz stan, nasze „bycie żywym”, jest swoistym przeciwieństwem do tzw. obiektów nieożywionych, takich jak skały, rzeki i drzewa.

Niesamowita opowieść leśnika

Peter Wohlleben, w swej rozbrajająco szczerej i niewzruszonej książce wskazuje niejako te różnice. Autor jest leśnikiem i ekologiem, który troszczy się o las czcigodnych buków w nadreńskiej gminie Hümmel w środkowych Niemczech, więc wie, o czym mówi. Choć nie mówi tak wieloma słowami, w tej wspaniałej książce – dosłownie jest to książka cudów – donosi, że jego zdaniem i zdaniem coraz większej liczby specjalistów, drzewa są czujne: są jednością, opiekują się młodymi i sąsiadami; pamiętają, potrafią się uczyć i mogą liczyć na siebie; mogą nawet mieć emocje i odczuwać ból.

Niektórzy mogą uważać Wohllebena jako sentymentalistę i „przyjaciela drzew”, ale to byłoby poważne nieporozumienie. Istotną częścią przyjemności jego książki jest jego – dosłownie, znów – przyziemny ton, i drżąco humorystyczny styl prozy. Jednak na swój cichy sposób jest zaskakująco radykalny. Z aprobatą przytacza konstytucję Szwajcarii, która stanowi, że obywatele muszą brać pod uwagę „godność stworzenia przy obchodzeniu się ze zwierzętami, roślinami i innymi organizmami” i oświadcza, że podczas gdy inni mogą nie aprobować tego rozmycia rozróżnienia między istotami żywymi a przedmiotami tylko żywymi, „ja, po pierwsze, z zadowoleniem przyjmuję przełamanie barier moralnych między zwierzętami a roślinami”.

Książka roku jako ebook w formatach mobi oraz epub

Wśród powodów, dla których nie rozumiemy, czym są drzewa, oprócz naszego żałosnego antropocentryzmu – „Bóg uczynił świat dla użytku i pożytku człowieka” – Katechizm zapewnia nas, że średnio żyją one około 10 razy wolniej niż my i że przetrwają na długo. Wohlleben opowiada o zbadaniu „młodego” buka w lasach, którymi zarządza, i który miał tułów o średnicy około jednej trzeciej cala i miał co najmniej 80 lat. Jest też jeden mały świerk w szwedzkiej prowincji Dalarna, którego badacze odkryli, co Wohlleben opisuje jako „absolutnie niewiarygodne”, że żył on przez 9.550 lat.

Autor we Wprowadzeniu wyznaje, że rozpoczynając karierę leśniczą „wiedział tyle o ukrytym życiu drzew, ile rzeźnik wie o emocjonalnym życiu zwierząt”. Podobnie jak wielu innych, uważał, że należy chronić dobrostan lasu wyłącznie z powodów przemysłowych i finansowych. Jednak w miarę jak poznał las bliżej, zaczął rozumieć złożoność życia drzewa i podążać za jego niezwykle subtelnymi odgałęzieniami. Z odświeżającym brakiem snobizmu mówi nam też, jak wiele nauczył się od turystów, którzy przyjechali do jego lasu. „Odwiedzających oczarowały zakrzywione, odziane drzewa, które wcześniej odrzuciłbym z powodu ich niskiej wartości handlowej. Chodząc z gośćmi, nauczyłem się zwracać uwagę nie tylko na jakość pni drzew”.

Poznaj tajemnice i sekrety drzew

Autor skorzystał również na zwiększeniu badań nad drzewami, zwłaszcza gdy Uniwersytet w Akwizgranie stworzył programy badawcze w lesie, którym zarządza: „Kiedy wiesz, że drzewa odczuwają ból i mają wspomnienia, a rodzice drzew żyją razem z dziećmi, nie możesz ich po prostu ściąć i zakłócać ich życia dużymi maszynami”. Dowiedział się również o „drzewiastej sieci”, o której odkrycie opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature w 1997 roku.

Wohlleben w swojej książce podąża za tradycją. Jego opisy są jednocześnie piękne, ale ich głównym celem jest instruktaż, nauczanie. Autor pokazuje niejako, że świat drzew jest piękny, a ekspansja człowieka jest czynnikiem najbardziej dla niego zagrażającym.