Żniwa zła

Żniwa zła to trzecia powieść z cyklu z Cormoranem Strike’m napisana przez J.K. Rowling i opublikowana pod pseudonimem Robert Galbraith. Poprzednie tytuły serii to Wołanie kukułki i Jedwabnik, po którym nastąpi Śmiertelna Biel. Powieść ukazała się 22 października 2015 roku w Wielkiej Brytanii.

książka żniwa zła w formacie ebook

Intrygująca i mroczna powieść polecana przez tysiące czytelników dostępna w ebooku

Robin Ellacott od roku pracuje dla Cormoran Strike. Praktyka detektywa rozwija się bardzo dobrze. Robin, po ukończeniu kursu śledczego, pomaga teraz jako pełnoetatowy śledczy (choć jej formalne obowiązki zawodowe pozostały niezmienione). Narastająca bliskość między tą dwójką wywołuje napięcie między Robinem a jej wieloletnim chłopakiem Matthew, który nie tylko nie aprobuje jej pracy, ale staje się bardzo zazdrosny o relacje Robin ze Straikiem. Tymczasem Strike nawiązuje nową relację z Elin, piękną prezenterką radia BBC.

Powieść rozpoczyna się od bardzo dziwnego wydarzenia. Otóż pewnego dnia Robin odbiera od kuriera zaadresowaną do niej paczkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby w paczce nie było prawej nogikobiety. Paczce towarzyszy notatka cytowana z piosenki Blue Öyster Cult „Mistress of the Salmon Salt (Quicklime Girl)”, ulubionej piosenki matki Strike. Detektyw informuje policję odnośnie podejrzeń na temat pochodzenia paczki. Uważa, iż została wysłana przez kogoś z jego przeszłości, kto może mieć ogromy żal do niego. Strike wymienia czterech podejrzanych, z których trzech znał w wojsku. Pierwszym z nich jest Terrence „Digger” Malley, niesławny gangster z historią wysyłania rozciętych ludzkich części ciała, przeciwko któremu Strike anonimowo zeznał. Detektyw uważa, że w związku z tym nie jest on świadomy roli Strike w tej sprawie. Drugim jest Noel Brockbank, pedofil, który obwinia Strike za pogorszenie życia po jego zwolnieniu z wojska. Trzeci Donald Laing, którego Strike oskarżył o poważne fizyczne znęcanie się nad żoną i dzieckiem, co doprowadziło do zwolnienia z wojska i skazania na 10 lat więzienia. Czwartym podejrzanym jest ojciec Strike’a – Jeff Whittaker. Detektyw mimo wyroku uniewinniającego nadal uważa, że to on zamordował jego matkę.

Najlepsza książka wydana przez tą autorkę

Niestety, wbrew zapewnieniom Strike’a policja natychmiast skupia się na gangsterze. Zatem detektyw i Robin zaczynają baczniej przyglądać się tym, którzy według nich mogli wysłać Strike’owi nietypową korespondencję. Para detektywów w swoim dochodzeniu napotyka wiele niespodzianek, jednak z każdą kolejną rozwikłaną zagadką przybliżają się do rozwiązania kluczowej zagadki.

Gdybyśmy chcieli w kilku słowach podsumować książkę Żniwa zła, to z pewnością mielibyśmy z tym kłopot, ponieważ jest to bardzo interesująca powieść. Składa się na nią wiele elementów, począwszy od bardzo ciekawej intrygi, przez tematy, które zostały poruszone, po wspaniałe kreacje bohaterów. Chociaż akcja jest nieco mroczniejsza niż w poprzednich częściach, to i tak dawka świetnej zabawy po lekturze tej książki jest zapewniona. Z pewnością książka pochłonie czytelnika już od samego początku. Będzie on z zapartym tchem śledził losy głównych bohaterów, a od ich historii nie będzie mógł się oderwać. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak tylko zachęcić wszystkich do sięgnięcia po tą wspaniałą historię.