Tamte dni tamte noce

Tamte dni, tamte noce to powieść amerykańskiego pisarza André Acimana z 2007 roku, która koncentruje się na rozkwicie romantycznego związku między ciekawskim 17-letnim amerykańsko-włoskim żydowskim chłopcem Elio Perlmanem a 24-letnim amerykańskim uczonym żydowskiego pochodzenia Oliverem. Opowieść rozgrywa się w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Można powiedzieć, że powieść stanowi niejako kronikę ich letniego romansu oraz czasu 20 lat, które nastąpią po niej.

tamte noce tamte dnie zapiera dech w piersiach

Wspaniała, lecz smutna opowieść

Narrator Elio Perlman wspomina wydarzenia z lata 1987 roku, kiedy miał siedemnaście lat i mieszkał z rodzicami we Włoszech. Każdego lata jego rodzice przez sześć tygodni przyjmowali doktoranta jako gościa domowego, który recenzował rękopis książki i pomagał ojcu w pracy nad dokumentami akademickimi. Elio odwołuje się do tradycji, którą stanowiło to, że wymagano od niego opuszczenia sypialni, aby gość mógł z niej korzystać przez cały czas trwania pobytu.

Oliver, gość na lato, jest beztroski i współcześnie powiedzielibyśmy, że oderwany od rzeczywistości. Stanowi to wyraźny kontrast z introwersją Elio. Elio wybrał Olivera na gościa w nadziei na „natychmiastowe pokrewieństwo” między nimi . Czasami też występował jako jego przewodnik turystyczny, choć jego próby wywarcia wrażenia na Oliverze spotykają się z obojętnością. Kiedy Oliver chwyta za ramię Elio po meczu tenisowym, Elio wycofuje się z przerażenia. Chociaż Elio wyznaje swoją biseksualność i atrakcyjność Oliverowi, jest szczególnie podekscytowany odkryciem, że Oliver jest Żydem, postrzegając to jako niezwykłą więź między nimi. Jednak ma wątpliwości, czy Oliver odwzajemnia swoje uczucia.

Poznaj bohaterów powieści

Przed powrotem do Stanów Zjednoczonych Oliver postanawia spędzić trzy dni w Rzymie, gdzie towarzyszy mu Elia. Po powrocie z podróży, Elio jest zasmucony, że jego rzeczy wróciły do jego pierwotnej sypialni, a wszystkie ślady wizyty Oliver zniknęły. Elio rozmawia z ojcem, który mówi, że aprobuje przyjaźń (i relację) między Eliem a Oliverem.

Piętnaście lat później Elio odwiedza Olivera w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie jest on profesorem. Elio nie chce spotykać się z żoną i dziećmi Olivera, przyznając, że wciąż coś czuje w stosunku do Olivera i jednocześnie jest zazdrosny o jego nową rodzinę. Oliver przyznaje, że śledził karierę akademicką Elio i pokazuje mu pocztówkę, która miał ze sobą od momentu, gdy opuścił Włochy i przechowywał ją przez wiele lat. Podczas ostatniego spotkania w barze Elia i Oliver uznają, że ludzie mogą prowadzić dwa równoległe życia – jedno w rzeczywistości, a drugie w ich własnej wyobraźni.

Rewelacyjne i zaskakujące zakończenie

Dwadzieścia lat po pierwszym spotkaniu Oliver odwiedza dom rodzinny Elio we Włoszech. Przypomina sobie ich wspólny czas. Elio informuje przy tym Olivera, że jego ojciec zmarł i że jego prochy zostały rozsypane.. Powieść kończy się. Elio, jako narrator, przypominając czytelnikowi, że jeśli Oliver pamiętał wszystko, co mówił, to powinien jeszcze raz „spojrzeć mi w twarz, spojrzeć mi w oczy i zawołać mnie Twoim imieniem”.

Reasumując, psychologiczne manewry, które w pewien sposób towarzyszą przyciąganiu między osobami, rzadko były bardziej sprytnie uchwycone niż w szczerej, a czasem rozdzierającej serce elegii o ludzkiej pasji Andre Acimana. Tamte dni, tamte noce to powieść niezwykła i w końcu niezapomniana.